13.10.2011

Pyton

* Source text URL: http://www.swaroopch.com/notes/Python

Python
Zvoľte si verziu Pythonu:

Ak sa chcete naučiť Python 2.x, čítajte tu alebo stiahnite PDF
Poznámka: Verziu 2.x už viac neudržiavam. Nespočetné opravy a vylepšenia boli zapracované do verzie 3.x.

Ak sa chcete naučiť Python 3,0.x, čítajte tu alebo stiahnite PDF
Tiež je možné zakúpiť si tlačenú verziu.

Obsah

1. Úvod
2. Kto číta Bajt Pythonu?
2.1. Ohlasy od čitateľov
2.2 Akademické kurzy
2.3 Dokonca aj NASA
2.4 Oficiálne odporúčania
3. Licencia
4. Čítajte teraz
5. Kúpiť knihu
6. Stiahnuť
7. Preklady

Úvod
Bajt Pythonu je voľne stiahnuteľná kniha o programovaní v jazyku Python. Slúži ako výučbový materiál alebo príručka jazyka Python pre začiatočníkov. Ak na počítači dokážete ukladať textové súbory, tak táto je určená práve pre vás.
Táto kniha je aktualizovaná pre jazyk Python 3.0. Ak hľadáte výučbovú príručku súčasnej verzie Python 2.x, prosím, stiahnite si predchádzajúce zrevidované vydanie knihy. Ak váhate, či sa naučiť Python 2.x alebo 3.x, potom si prečítajte tejto článok od Jamesa Bennetta.
Kto číta Bajt Pythonu?
Toto hovoria ľudia o knihe:
Ohlasy od čitateľov
To najlepšie čo som našla, bol Bajt Pythonu, čo je jednoducho brilantná kniha pre začiatočníkov. Je dobre napísaná, podstata je dobre objasnená za pomoci jasných príkladov.
Syed Talal (19 rokov)
Toto je tá najlepšia začiatočnícka príručka, akú som kedy videl! Ďakujem za vaše úsilie.
Walt Michalik (wmich50-at-theramp-dot-net)
Urobili ste tú najlepšiu príručku na Pythonm akú som na nete našiel. Vynikajúca práca. Díky!
Joshua Robin (joshrob-at-poczta-dot-onet-dot-pl)
Ahoj, som z Dominikánskej republiky. Volám sa Pavel, nedávno som sip prečítal knihu Bajt Pythonu a podľa mňa je super!!  :). Zo všetkých príkladov som dosť naučil. Vaša kniha je veľkým prínosom pre zelenáčov ako som ja…
Pavel Simo (pavel-dot-simo-at-gmail-dot-com)
Nedávno som dočítal Bajt Pythonu a myslím si, že by som vám mal poďakovať. Bol som skutočne smutný, keď som sa dostal k posledným stranám, že sa budem musieť vrátiť späť k nudným, jednotvárnym O´reillyho či podobným manuálom o Pythone. Každopádne, skutočne si vašu knihu cením 
Samuel Young (sy-one-three-seven-at-gmail-dot-com)
Milý Swaroop, beriem hodiny u inštruktora, ktorý nemá žiaden záujem vyučovať. Používame knihu Výučba Pythonu, druhé vydanie od O’Reillyho. Nie je to text pre začiatočníkov bez programovacích zručností a ten inštruktor by mal pracovať v inom odvetví. Veľmi pekne vám ďakujem za knihu, bez nej by som o Pythone a programovaní nemal ani potuchy. Nespočetnekrát vám ďakujem, že ste boli schopní to vysvetliť na úrovni, ktorej dokážu porozumieť začiatočníci, čo nedokáže len tak hocikto.
Joseph Duarte (jduarte1-at-cfl-dot-rr-dot-com)
Milujem vašu knihu! Je to ten najúžasnejší manuál Pythonu s veľmi užitočnými odporúčaniami. Geniálne, skutočne majstrovské dielo! Len tak ďalej!
Chris-André Sommerseth
Píšem vám preto, aby som poďakoval, že ste Bajt Pythonu napísali online. Pokúšal som sa porozumieť Pythonu počas niekoľkých mesiacov, kým som náhodou nenarazil na vašu knihu, a hoci som dosiahol menší úspech s pyGame, nikdy som program neukončil.
Vďaka vašim zjednodušeniam kategórií sa Python naozaj zdá byť dosiahnuteľným cieľom. Zdá sa, že som sa konečne naučil základy, a že môžem pokračovať v mojom skutočnom cieli – vývoji hier.

Ešte raz, VEĽMI vám ďakujem, že ste dali taký štruktúrovanú a nápomocnú príručku základov programovania na web. Postrčilo ma to do OOP a porozumel som tomu, čo iné dve knihy objasniť nedokázali.
- Matt Gallivan (m-underscore-gallivan12-at-hotmail-dot-com)
Rád by som vám poďakoval za vašu knihu Bajt Pythonu, ktorá je podľa mňa tým najlepším spôsobom ako sa naučiť python. Mám 15 rokov, žijem v Egypte, volám sa Ahmed. Python bol môj druhý programovací jazyk, visual basic 6 som sa naučil v škole, ale nebolo to ono, ale naozaj si užívam učenie pythonu. Vytvoril som adresárový program a mal som úspech. Budem sa pokúšať vytvárať viac programov a čítať pythonovské programy (ak by ste mi mohli prezradiť zdroj, pomohlo by mi to). Tiež sa začnem učiť javu a ak by ste mi mohli povedať, kde by sa dal nájsť manuál na javu, ako je ten váš, to by mi tiež veľmi pomohlo. Díky.
- Ahmed Mohammed (sedo-underscore-91-at-hotmail-dot-com)
Vynikajúcim zdrojom pre začiatočníkov, ktorí sa chcú o Pythone naučiť viac, je 110 stranový PDF manuál Bajt Pythonu od C. H. Swaroopa. Je dobre napísaný, ľahko mu rozumieť a možno je to ten najlepší dostupný úvod do programovania v Pythone.
- Drew Ames v článku Scripting Scribus publikovanom na Linux.com
Včera som si prešiel väčšinu z Bajtu Pythonu na mojej Nokii N800 a je to to najjednoduchší a najstručnejší úvod Pythonu s akým som sa kedy stretol. Veľmi odporúčam ako začiatočný zdroj pre výučbu Pythonu.
- Jason Delport na jeho weblogu
Bajt Vimu a Pythonu od @swaroopch je podľa mňa zďaleka tá najlepšie práca o technickom písaní. Perfektné čítanie #FeelGoodFactor
- Surendran shovorí na tweet
"Bajt pythonu" je úplne to najlepšie
(ako odpoveď na otázku "Môže mi niekto poradiť dobrý, lacný zdroj na výučbu základov Pythonu? ")
- Justin LoveTrue hovorí na Facebook community page
Akademické kurzy
Túto knihu používajú ako inštruktážny materiál v rôznych vzdelávacích inštitúciách:

1. Kurz "Princípy programovacích jazykov"’ na Vrije Universiteit, Amsterdam
2. Kurz "Základné koncepcie práce s počítačom" na Kalifornskej univerzite, Davis
3. Kurz "Programovanie s Pythonom" na Harvardskej univerzite
4. Kurz "Úvod do programovania" na Univerzite v Leedse
5. Kurz "Úvod do programovania aplikácií" na Bostonskej univerzite
6. Kurz "Znalosti informačných technilógií pre meteorológiu" na Oklahomskej univerzite
7. Kurz "Geologické spracovávanie" na Michiganskej štátnej univerzite
8. Kurz "Multifaktorové sémentické webové systémy" na Edinburghskej univerzite

Dokonca aj NASA
Knihu používajú dokonca aj v NASA! Využívajú ju v ich laboratóriu prúdových motorov v rámci ich "Deep Space Network" projekte.
Oficiálne odporúčania
Táto kniha zapísaná do zoznamu na oficiálnej webstránke pre Python v sekciiPlné verie príručiek, hneď pri oficiálnej dokumentácii.
Licencia

1. Táto kniha je licencovaná pod licenciou "Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported".

- To znamená:
– Že ju môžete slobodne Zdieľať, napr. kopírovať, distribuovať či presúvať
– Že ju môžete slobodne Prerábať, napr. adaptovať ju
– Na základe nasledovných podmienok:
– Prisudzovanie Prácu musíte uvádzať spôsobom, aký špecifikuje jej autor alebo poskytovateľ licencie (v žiadnom prípade nesmie vzniknúť dojem, že oni podporujú vás alebo vaše používanie tejto knihy).
– Podobné zdieľanie. Ak upravíte, zmeníte alebo vytvoríte na základe tejto knihy, môžete výslednú prácu distribuovať len s podobnou alebo tou istou licenciou, ako je táto.
– V prípade akéhokoľvek ďalšieho použitia alebo distribúcie knihy ste povinný ostatným jasne uviesť licenčné podmienky tejto knihy.
– Od ktoréhokoľvek z uvedených podmienok môže byť upustené, ak ste získali súhlas od držiteľa licenčných práv.
– Nič v tejto licencii nenarúša alebo obmedzuje autorove morálne práva.

2. Prisúdenie musí byť uvedené spiatočným linkom na http://www.swaroopch.com/notes/Python a jasne naznačuje, že pôvodný text je možné stiahnuť z tohto umiestnenia.

3. Všetky kódy/skripty poskytnuté v tejto knihe sú licencované 3-článkovou BSD Licenciou, ak nie je poznamenané inak.

4. Dobrovoľné príspevky do tejto originálnej knihy musia byť podľa tejto istej licencie a autorského práva prisúdené hlavnému autorovi tejto knihy. Obmedzenie autorských práv sa neaplikuje na preklady.

Čítajte teraz
Môžete knihu čítať online na Python_en:Table of Contents.
Kúpiť knihu
Výtlačok knihy si môžete zakúpiť pre potešenie z offline čítania a kvôli podpore neustáleho vývoja a vylepšovania tejto knihy.
Stiahnuť

Ak chcete podporiť nepretržitý vývoj tejto knihy, prosím, zvážte kúpu tlačenej verzie.
Preklady
Ak máte záujem prečítať si alebo prispieť prekladom tejto knihy do iného ľudského jazyka, prosím, pozrite Preklady.

ok ok